Kútik pre rodičov

Supermamy verzus laktačná kríza

The Adiri NxGen NurserSuperman nezniesol kryptonit, Achilles mal svoju pätu a slabinou všetkých supermám je laktačná kríza. Obdobie, kedy množstvo materského mlieko kolíše a prichádza pocit, že ho nie je dosť

Hoci prvé týždne kŕmenia novorodenca boli ako z veľkej knihy, 10 až 12 krát denne, dokonca častejšie. Drobec bol spokojný, rodičia v rámci normy oddýchnutí, jednoducho materská idylka. Ale! Jedného dňa sa všetko dramaticky zmenilo. Bez akéhokoľvek dôvodu. Dojčenie zrazu trvá len niekoľko minút, bábätko začína byť čoraz nervóznejšie, vyzerá to, že materské mlieko nestačí a dojčenie je doslova bojkotované.

 

Ako zvládnuť strašiaka menom “laktačná kríza”?

Strach z laktačnej krízy alias nedostatku mlieka trápi veľa matiek. Laktačná kríza zvyčajne nastáva zvyčajne v 3. a 6. týždni a 3. a 6. mesiaci života bábätka. Jeho nároky na množstvo materského mlieka sú zvýšené, pretože vydáva viac energie a telo matky sa nedokáže okamžite prispôsobiť. Nie je to však pravidlo.

 

Keď kojenie nestačí...

Nejedna dojčiaca mama má z obdobia laktačnej krízy strach. V situácii, kedy to môže vyzerať naozaj všelijako, preplakané a prebdené noci, napätá domácnosť, je potrebné udržať si odstup, nepanikáriť a dodržiavať zlaté pravidlo laktačnej krízy: Kojiť ďalej!

Na prvé počutie to môže znieť nelogicky, no počas laktačnej krízy je nutné:

 • bábätko prikladať častejšie k prsníkom,
 • skontrolovať si techniku kojenia,
 • vyhľadať laktačnú poradkyňu,
 • kojiť tak často, ako je drobec ochotný byť na prsníku.

Častejším dojčením totiž telo matky dostane signál a začne tvoriť dostatočný objem mlieka na prekonanie laktačnej krízy.

Dôležitým faktorom počas laktačnej krízy je aj rozpoloženie matky pri kojení. Zabudnite na stres a nervozitu, pretože bábätko môže kopírovať vašu náladu.

 

Opatrne s umelým mliekom!

The Adiri NxGen Nurser split into it's 4 main componentsTakto znie druhé zlaté pravidlo pri laktačnej kríze. Často sa ale stáva, že mamičky zo stresu z týchto zmien a kvôli nie príliš dobre miereným radám prístúpia k umelému dokrmovaniu príliš skoro. Tu však hrozí, že si bábätko počas laktačnej krízy osvojí jednoduchšiu techniku, ktorou je pitie z fľaše. Neskôr môže byť pri prsníku zmätené a nervózne z nedostatočného nasýtenia sa. Laktačná kríza tak zapríčiní predčasné odstavenie.

Je preto na mieste odsledovať si viaceré príznaky a zistiť, či ide skutočne o laktačnú krízu, kým pristúpite k prikrmovaniu, aby ste nezačali zbytočne skoro. Dôležité je sledovať či drobec priberá ako má. Tu však myslite na to, že niektorým bábätkám to ide rýchlejšie, iným pomalšie. To či vaše malé pije dosť materského mlieka si odsledujete napríklad aj na plienkach. Tých jednorázových by malo byť 6 za deň evidentne premočených.

 

Kedy začať prikrmovať? Keď laktačná kríza nepovoľuje...

Niekedy, aj napriek mnohým snahám svoje bábätko prikrmovať musíte. Laktačná kríza trvá dlhšie a iný spôsob jednoducho nie je. Ak je už situácia vážna, dieťa stráca na váhe a pocikaných plienok je stále menej, prejdite na umelé prikrmovanie

Skúste ale spôsob, ktorý nenarúša dojčenie, a čo najpresnejšie nahraďte prirodzenosť tohto procesu napríklad Adiri.

Tie vďaka svojmu špeciálnemu tvaru cumlíka, ktorý imituje bradavku, zbytočne nestresuje dieťa, práve naopak, pôsobia veľmi naturálne. Vďaka tomu môžete kombinovať kojenie s prikrmovaním bez väčších problémov a predísť tak predčasnému odstaveniu.

Vybrať si dokonca môžete zo štyroch stupňov prietoku a vďaka patentovanému vzdušnému ventilu predídete kolike či plynatosti. Tým, že budete striedať tieto techniky sa tvorba mlieka zvýši a môžete tak prekonať laktačnú krízu.

 

Ako prekonať laktačnú krízu?

The Adiri NxGen NurserJedinou zbraňou proti laktačnej kríze je kojenie. Síce to počas tohto zníženého obdobia materského mlieka môže vyzerať ako boj s veternými mlynmi, je nutné vydržať. Materské mlieko je totiž tým najvýživnejším, čo vášmu bábätku môžete dať.

Laktácia mlieka vôbec nie je jednoduchý proces. Príprava na to začína počas tehotenstva, prechádza niekoľkými štádiami, vyžaduje účasť mnohých hormónov a závisí od mnohých faktorov.

Síce každá žena chce kojiť, veď nakoniec, je to ten najprirodzenejší spôsob kŕmenia novorodenca, práve laktačná kríza môže tieto plány narušiť. Okrem toho, že počas laktačnej krízy je najdôležitejšie dojčiť ďalej, môžu pomôcť aj ďalšie “zlepšováky”:

 • dostatok tekutín, ráno, večer, jednoducho pite
 • skvelé sú bylinkové čaje na tvorbu mlieka, dajú sa kúpiť v lekárňach
 • stavte na babskú radu - pite hroznové šťavy plné vitamínov
 • pomôžu teplé obklady pred aj po dojčení
 • skvelé sú tiež masáže prsníkov
 • striedajte raz jeden raz druhý prsník
 • dojčite podľa potrieb bábätka nie podľa tabuľkových odporúčaní

 

 • "Dostať akýkoľvek liek do môjho jedenásťmesačného synčeka bolo vyčerpávajúce. Neskôr som na internete objavila článok o fľašiach Adiri. Môj synček ani len netuší, že práve dostáva liek :-). Môžem iba odporúčať"
  Lucia, Považská Bystrica
 • "Myslím, že netreba viac slov"
  Petra, Poprad
 • "Skvelá fľaša, moja malá si na ňu zvykla veľmi rýchlo, bez nejakých problémov. Veľmi ľahko sa čistí. Dokonca sa dá dať aj do umývačky. Bola to skvelá investícia, aspoň nemusím každú chvíľu kupovať novú fľašu alebo skúšať cumlíky. Vrelo odporúčam Adiri NxGen"
  Laura, Bratislava
 • "Výchovu dvoch detí som zvládla na jednotku, ale tretie ma neustále niečím prekvapuje. Prejsť na fľašu bol veľký problém, vyskúšali sme viacero cumlíkov, ale ani jeden „nesadol“. Pri hľadaní ďalšej alternatívy som natrafila na Adiri a keďže tvrdili, že cumlík pripomína mamu, povedala som si, že to skúsime. Ja a hlavne moja dcéra sme s touto fľašou spokojné."
  Aneta, Ružomberok
 • "U nás nastal problém vtedy, keď sme museli podávať liek. Pri prvom synovi som už zúfalá zainvestovala a kúpila poriadnu fľašu Adiri MD+. Odvtedy, žiadne stresy a záchvaty plaču. Pri druhom synovi som už bola skúsená a vedela som, že Adiri zaberie. V skratke, uľahčilo mi to materstvo."
  Zuzka, Trenčín
 • "Toto je jediná fľaša, ktorú si náš malý vzal, všetky ostatné odmietal. Najprv sme premýšľali či Adiri NxGen skúsiť alebo nie, ale neľutujeme. Aj spôsob, akým sa dá rozložiť na rôzne časti, je plus, pretože sa čistí oveľa ľahšie ako štandardné fľaše."
  Kamil, Banská Bystrica
 • "Vzala si ju! Takto som sa tešila, keď sa dcéra po mnohých pokusoch po prvýkrát napila z fľaše. Skúsila som viacero, no s Adiri MD+ som najspokojnejšia. Bradavka na fľaši je dobre tvarovaná a tak malá ľahko zvládla tento prechod. Adiri môžem iba odporúčiť."
  Majka, Ružomberok
 • "My sme doma vyskúšali mnohé fľaše, ale môj 11 týždňový syn žiadnu nechcel. Buď boli cumlíky príliš tvrdé, veľké alebo bol prietok príliš silný. Pamätám sa, že manžel raz prišiel z práce s Adiri Nxgen a synátor si ju obľúbil na prvú dávku mlieka. Boli som nadšení a dokonca sme sa v tú noc aj poriadne vyspali :) ."
  Alexandra, Snina
© 2019 BizPartner Group, s.r.o. All rights reserved.